Dudak Dolgusu ve Bişektomi

0
938

Dudak dolgusu kadınlar tarafında oldukça rağbet gören bir işlemdir. Doğuştan ince olan veya zamanla incelen dudakları dolgunlaştırmak ve kalınlaştırmak için yapılan dudak dolgusu işlemi saç boyatmak kadar yaygın bir işlemdir. Bişektomi ise hem erkekler hem kadınlar tarafından yaptırılabilen yüzün daha iyi görünmesini sağlayan bir operasyondur. Yanak cerrahisi olarak da bilinen bişektomi daha belirgin elmacık kemikleri ve daha ince bir yüz isteyenler için popüler bir uygulamadır. Estetik operasyonları yapan plastik cerrah İstanbul şehrinde kolayca bulunabilir ve estetik operasyonlar olunabilir.

Bişektomi (Yanak Cerrahisi)

Son dönemde hem erkekler hem kadınlar ideal fiziksel görünümü kazanmak amacıyla bişektomi operasyonunu tercih etmektedirler. Bişektominin temel amacı yüzün daha estetik bir görüntü kazanmasını sağlamaktır. Yüzdeki elmacık kemiklerinin daha belirgin olmasını ve yüzün daha ince bir hat kazanmasını sağlamak için bişektomi operasyonu yapılmaktadır. Bişektomi, yüzün daha ince ve uzun bir hat kazanmasını sağlarken yüzdeki yuvarlak görünümün ortadan kalkmasını da sağlar. Bişektomi operasyonu olan hastalar ayakta tedavş oldukları için aynı gün içinde taburcu olup evlerine gidebilirler. En popüler estetik uygulamalardan bir tanesi olan bişektomi istanbul ilinde güvenli ve hızlıca yaptırılabilir.

Bişektomi operasyonu 18 yaşından büyük normal kiloya ve yuvarla yüze sahip her bireye uygulanabilir. Ancak aşırı kilolu ve 45 yaşının üstündeki bireylere önerilmemektedir.

Bişektomi operasyonu cerrahın yanağın içindeki yağ torbalarının yanında küçük bir kesiyle müdahale etmesiyle yaptığı bir uygulamadır. Cerrah tarafından hastalara lokal anestezi uygulanır ve yanak içine küçük bir kesi atılır. Ardından forseps ile doğal bir görünüm verme amacıyla bichat torbalarını kaldırır. Bu işlemlerden sonra yağ torbaları çıkarılır ve yaraya dikiş atılır. Bu uygulama iki yanağa da yapıldıktan sonra cerrah sıkıştırıcı bir bandaj ile uygulamayı bitirir. Bişektomi operasyonunun tamamı 30-45 dakika sürer ve hasta yine aynı gün taburcu edilir.

Bişektomi operasyonu ayakta yapılan bir işlem olduğu için hasta günlük hayatına hızlıca dönebilir. Bişektomi operasyonu sonrasında en az 2 saat kadar basınçlı bandaj takılması gerekmektedir. Bu bandaj aynı zamanda morarma oluşmasını engelleyecektir. Operasyon sonrası yüz bölgesinde şişlik hissedilme durumu oluşabilir ancak son derece normal bir durumdur.

bişektomi

Dudak Dolgusu

Kadınlar için dudaklar gençliğin ve dişiliğin bir göstergesidir. Bu nedenle kadınlar dudaklarının kırışık olmamasını ve dolgun olmasını isterler. Bu nedenle dudak dolgusu işlemi kadınlar arasında sıkça görülen bir işlemdir.

Yılların geçmesiyle inceleşen veya doğuştan ince olan dudaklardan dolayı mutsuz olan kadınlar dudaklarını kalınlaştırmak ve dolgunlaştırma için dudak dolgusu işlemi yapmaktadır. Dudak dolgusu işlemi yaptıran kadınların büyük çoğunluğu dudak dolgusu tavsiye ederler.

Estetik cerrahlar genellikle geçici dudak dolgusu kullanırlar. Dudak dolgularında kullanılan madde zaten insan vücudunda olan bir madde olduğundan dolayı yan etki görülme riski oldukça azdır.

Dudak dolgusu işlemi 5 dakikada uygulanan bir işlemdir. Ancak hazırlanma, masaj ve teknik son derece önemlidir. Lokal anestezik krem veya lokal anestezik enjeksiyon kullanılan işlemde buz uygulaması büyük önem taşır. İşlemden önce ve sonra yapılan buz uygulaması dudağın şişmesini engeller ve kanamayı hızlıca dindirmeyi sağlar. Daha sonra yapılan masaj ile dudak dolgusu dudağa eşit bir biçimde yayılır. Bu işlemden sonra dudak kontürü için dudağın hatlarına bir miktar dolgu malzemesi enjekte edilir.

Dudak dolgusu işleminin en büyük avantajlarından bir tanesi de sonucunun hemen görülebilmesidir. Dudak dolgusu yaptıran kişi bu sayede yeni dudaklarını hemen görebilir

Leave a reply